معرفی همایش

صفحه اصلی > معرفی همایش

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در راستای تقویت  فرهنگ تکریم از بزرگان علم  و فرهنگ استان هر ساله از یکی از شخصیتهای نامور این سامان تجلیل به عمل می آورد.
1_تکریم از علامه ابن شهر آشوب  در همایش بین المللی ابن شهر آشوب (سال1392)
 2__تکریم از مقام حضرت آیت الله جوادی آملی و دکتر محمد باقر حجتی (سال1394)
٣_ تجلیل از نیما یوشیج در همایش ملی شعر تبری نیما(سال1395)
........................................................

سال 1396وتجلیل از فاخر و زاده فاخر 
جایگاه رفیع عالمان فرزانه و عارفان وارسته مرحوم " ملاعلی فاخر و شیخ آقا حسن فاخری" و نیز اهمیت تبین جنبه های علمی ،معنوی  و ادبی   این بزرگواران ، ضرورت برگزاری "همایش ملی ملاعلی و شیخ آقا حسن فاخری" راموجب گردید.
این همایش فرصتی است برای پژوهندگان و دانشورزان حوزه های ادبیات آئینی وعرفان اسلامی تا پیوند مبارک بین دیانت راستین و هنر را در آثار و زندگی روحانیون روشن ضمیری چون فاخر و زاده فاخر رمزگشایی کنند.

ملا علي فاخر(متخلص به فاخر) در سال ١١٨٨ ش.  در روستاي سنار چالوس متولد شدند. ايشان به تحصيل علوم ديني در نجف اشرف پرداختند و پس از به اكمال رساندن تحصيلات با حكمي از ميرزا مهدي آل كاشف الغطاء به مازندران بازگشتند. وي معاصرومصاحب ایه الله میرزا محمدمجتهد تنکابنی ازعلمای صدرمشروطیت  بود. ايشان در شريعت مرجع زمان خود بود و علاوه بر رسيدگي به امور شرعيه در منطقه كلارستاق( چالوس ، مرزن آباد و كلاردشت) با بهره گيري از نبوغ خدادادي به سرودن اشعار آئيني پرداختند٠ 
 موسسه فرهنگي هنري ملا علي و شيخ آقا حسن فاخري طي  سالهاي اخير آثار منظوم ايشان را در قالب ٣ كتاب به نامهاي مرثيه فاخر، تعزيه فاخر و گزيده اشعار فاخر منتشر نموده است.
سرانجام اين فقيه وارسته در سن ٧٨ سالگي دار فاني را وداع گفتند و آرامگاه ايشان در وادي السلام نجف اشرف است.

شيخ آقا حسن فاخري( متخلص به زاده فاخر) در سال ١٢٤٩ ش. در علوي كلاي چالوس چشم به دنيا گشود و در دامن پدر نامدار خويش علامه فاخر به كسب علوم پرداخت. ايشان به تحصيل دوره هاي تكميلي  در سپهسالار تهران و حوزه علميه قم پرداختند و طي حكمي از سوي آيت ا... حائري يزدي، بنيانگذار حوزه علميه قم و آيت ا...شيخ ابوالحسن اصفهاني بعنوان حاكم شرع كلارستاق منصوب گرديد. وي نيز اهل عرفان و بهره مند از استعداد خدادادي شاعري بود و علاوه بر رسيدگي به امورات محوله، فرصت را غنيمت شمرده ، عمر خود را صرف سرودن اشعار وزين آئيني نمود. 
موسسه فرهنگي ملا علي و شيخ آقا حسن فاخري تاكنون ٣ كتاب منظوم به نامهاي كعبه مقصود، مرثيه فاخر و  لطايف كلام  از آثار ايشان را منتشر كرده است.
زاده فاخر پس از ٦١ سال عمر پر بركت بسوي ديار حق شتافت. آرامگاه ايشان در جوار امامزاده روستاي سماء چالوس است.
اين همايش  در نظر دارد ضمن معرفی احوالات  و آثار ملا علی و شیخ آقا حسن فاخری  به تجليل از  چنین فرزانگاني كه بخشي از روح فرزانگي ايرانيان در آنها تجلي يافته است ، بپردازد و ضمن آشنا ساختن بیشتر جوانان و جامعه دانشگاهی با مباني معرفتي اين شخصيتهاي معنوی وعرفاني، با بهره گیری از زبان هنر به گسترش رابطه هنر و دیانت راستین کمک نماید.