درباره...

در باره موسسه فرهنگي هنري ملا علي و شيخ آقا حسن فاخري
در باره موسسه فرهنگي هنري ملا علي و شيخ آقا حسن فاخري
شکل گیری موسسه فرهنگی هنری ملا علی و شیخ آقا حسن فاخری

 

 در آبان ماه 1375 جمعی از نوادگان علامه ملا علی تیرگر سناری ( متخلص به فاخر) و فرزندان شیخ آقا حسن تیرگر فاخری ( متخلص به زاده فاخر) بعد از چند نشست صمیمانه بر آن شدند تا نسبت به جمع آوری، تنظیم، تدوین، چاپ و انتشار دست نوشته های این دو عالم بزرگوارهمت گمارند. پس از مدتی میزان قابل توجهی از این دست نوشته ها جمع آوری گردید و با سعی و تلاش این جمع، زندگینامه  فاخر و زاده فاخر تهیه و تعدادی از این آثار به زیور چاپ آراسته گردید.
 
در محرم سال 1391 جهت تسریع در این امور و وحدت رویه، تصمیم جمعی  برتشکیل موسسه ای فرهنگی هنری بر محور معرفی و انتشار آثار این دو عالم جلیل القدر قرار گرفت که به حول و قوه الهی در سال 1393 موسسه فرهنگی و هنری ملا علی و شیخ آقا حسن فاخری با مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  به شماره ثبت 279با هدف ترویج فرهنگ حسینی و عاشورایی اصیل تاسیس گردید. این موسسه طی مراسم با شکوهی در 21 اسفند 1393 با حضور جمعی از مسئولین و مردم شریف چالوس، نوشهر، کلاردشت و تنکابن رسمآ افتتاح و شروع به کار نمود.
 
 

اهم فعالیت های موسسه فرهنگی هنری ملاعلی و شیخ آقا حسن فاخری      

1- چاپ کتاب "مرثیه فاخر" اثر ملا علی و شیخ آقا حسن فاخری و تجدید چاپ آن تا چاپ چهارم

2- چاپ کتاب "کعبه مقصود "اثر شیخ آقا حسن فاخری

3- چاپ کتاب " لطایف کلام" و رونمایی آن طی مراسم افطاردهی در جشن تولد امام حسن مجتبی ( ع) با حضور مسئولین و مردم شریف منطقه در رمضان سال 1394

4- چاپ کتاب " تعزیه فاخر" و رونمایی آن طی مراسمی با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران آقای جاودانی، جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی و مردم شریف منطقه در 24 آبان 1395 مصادف با روز کتاب و کتابخوانی.

5- اهداء 800 جلد کتاب مرثیه فاخربه اجلاس بین المللی پیر غلامان حسینی در سال 1394 شیراز

6- اهداء 850 جلد کتاب مرثیه فاخر همراه با سی دی اجرای سنتی مرثیه به اجلاس بین المللی پیر غلامان حسینی در سال 1395 بندر عباس.

7- اهداء 1200 جلد کتاب مرثیه فاخربه کانون بسیج مداحان تهران بزرگ در سال 1394

8- اهداء 500 جلد کتاب مرثیه فاخربه کانون مداحان استان مازندران در سال 1395

9- اهداء 200 جلد کتاب  کعبه مقصود به حاضرین در مراسم افتتاحیه موسسه در سال 1393

10- اهداء 300 جلد کتاب مرثیه فاخر به نشست روحانیت محترم غرب مازندران در سال 1394

11- اهداء 2000 جلد کتاب مرثیه هفاخر به هیئت رزمندگان تهران در سال 1394.

12- همکاری با صدا و سیمای مازندران جهت ساخت مستند" سنار" در معرفی فاخر و زاده فاخر بعنوان شعرای آئینی.

13- نصب سنگ مزار مرحوم شیخ آقا حسن فاخری در صحن مسجد تجدید بنا شده روستای سماء چالوس در محرم 1394

14- ارتباط نزدیک با نهادها و مسئولین فرهنگی کشور، استان و منطقه جهت پیشبرد اهداف موسسه از جمله جناب آقای محمد علی مجاهدی( پروانه)، دبیر شعر آئینی کشور و مولف کتاب رواق اشراق: تذکره شاعران روحانی و اختصاص 10 صفحه از این کتاب ارزشمند به زندگی نامه و اشعار ملاعلی و شیخ آقا حسن فاخری.

15- اهداء حکم پیرغلامی توسط مدیرعامل موسسه در اجلاس پیرغلامان حسینی در بندر عباس به پاس فعالیتهای موسسه در اشاعه فرهنگ عاشورایی و حسینی در سال 1395.

16- حمایت از تیم ورزشی (فوتسال) جهت شرکت در مسابقات منطقه در سالهای 1395 و 1396.

17- همکاری و تعامل با شورای اسلامی شهر و شهرداری مرزن­آباد جهت نام­گذاری و نصب تابلوی بلوار علامه فاخری« حدفاصل دوراهی روستای سنار تا سه راهی شهرک صنعتی مرزن­آباد در اسفند سال 1395.

18- اخذ مجوز از اداره کل راهداری استان مازندران با نظارت بخشداری مرزن­آباد و نصب تابلوی روستای سنار زادگاه ملاعلی و شیخ آقا حسن فاخری با حضور مسوولین منطقه در مرداد سال 1396.

19- راه اندازی سایت همایش به آدرس www.fakher96.ir جهت معرفی و در دسترس قرار دادن آثار علامه ملاعلی و شیخ آقا حسن فاخری، اخبار و اطلاعیه ها و ثبت نام­ های مرتبط با همایش و فعالیت­های موسسه فرهنگی فاخر.

19- چاپ دیجیتالی کتابهای « جنگ تعزیه فاخر، مرثیه فاخر، کعبه مقصود، گزیده اشعار فاخر» و بارگزاری آن­ها جهت دانلود علاقمندان در سایت www.fakher96.ir

19- پیگیری ، تلاش شبانه روزی ، هماهنگی و همکاری با مسئولین استانی، استانداری و اداره کل ارشاد مازندران، مسئولین شهرستان چالوس جهت اخذ مجوز و برقراری ارتباط با دانشگاه­های سراسری، آزاد، پیام نور، غیرانتفاعی و علمی کاربردی سراسر کشور، حوزه­های علمی و مراکز فرهنگی سراسر کشور و برگزاری باشکوه همایش ملی ملاعلی و شیخ آقا حسن فاخری در 2 آذر سال 1396 که با ارائه یازده مقاله برتر از 76 مقاله ارسالی به همایش و چاپ کتاب دو جلدی مجموعه مقالات در 1600 صفحه، همراه بود.

20- چاپ دیجیتالی کتاب دو جلدی « مجموعه مقالات برگزيده همايش ملي فاخر » و بارگزاری آن جهت دانلود علاقمندان در سایت www.fakher96.ir

 

خبر تصویری