اخبار

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد برای همایش ملی فاخر

بسم الله الرحمن الرحیم

 

         تاریخ ادب و اندیشه ایران زمین، همواره ادیبان و دانشوران بی شماری را به خود دیده که هر یک سهم بسیار ارزنده­ای در غنای فرهنگ و هنر این سرزمین داشته­اند. در این میان، نقش ممتاز فرهیختگان دیار علویان تجلی ویژه­ای پیدا کرده و اثرگذاری آنها بر کسی پوشیده نیست.

               گوهران تابنده­ای چون مرحوم ملاعلی و شیخ آقا حسن فاخری از جمله این شایستگان هستند که علیرغم گذشت دهه­ها از رحلت­شان رشحات فکری و قلمی آنها همچنان تشنگان علم و جویندگان معرفت را سیراب می­کند. بدیهی است که نکوداشت و تبیین شخصیت علمی و معنوی آن بزرگان، ضرورتی اجتناب ناپذیر و وظیفه­ای سترگ است.

                 علامه ملاعلی فاخری( متخلص به فاخر) هم عصر و مصاحب آیت­الله میرزا محمد مجتهد تنکابنی از علمای صدر مشروطه بوده­اند. ایشان با حکمی از میرزا مهدی آل کاشف الغطاء در منطقه چالوس، مرزن­آباد و کلاردشت مسئولیت هدایت عامه و رسیدگی به امور شرعیه را عهده­دار شد و علاوه بر آن با بهره­مندی از عطیه الهی شعر به سرودن اشعار آئینی پرداخته و دلدادگی خویش به ائمه طاهرین به ویژه حضرت اباعبدالله الحسین(ع) را با آثاری چون مرثیه، تعزیه و گزیده اشعار به یادگار گذرانده است.

                  مرحوم شیخ آقا حسن فاخری( متخلص به زاده فاخر) نیز چون پدر بزرگوارشان، پس از کسب درجات عالیه دینی، با حکم آیت­ا... حائری یزدی، بنیانگذار حوزه علمیه قم به عنوان حاکم شرع کلارستاق منصوب گردید. وی شاعری عارف بود که علاوه بر رسیدگی به امورات شرعیه، بقیه عمر شریف را صرف سرودن اشعار آئینی نمود. از مرحوم ملاعلی فاخر و شیخ آقا حسن فاخری 5 جلد کتاب منظوم به نام­های« کعبه مقصود»، «جنگ تعزیه فاخر»، « لطایف کلام» و گزیده اشعار فاخر توسط موسسه فرهنگی، هنری ملاعلی و شیخ آقاحسن فاخری منتشر شده است.

           همایش ملی فاخر فرصتی است تا ضمن معرفی ویژگی­ها، احوالات و آثار ملاعلی و شیخ آقا حسن فاخری، به تجلیل از زحمات و خدمات این فرزانگان پرداخته و به یمن این رخداد علمی، آحاد معرفت­جوی جامعه به ویژه نسل جوان با مبانی و بنیان­های فکری این عالمان عارف و هادیان سخت­کوش بیشتر آشنا شوند.

                   اینجانب با ابراز خرسندی از مساعی همکاران محترم در مازندران و بانیان همایش برای تکریم مقام والای ملاعلی و شیخ آقاحسن فاخری، به واسطه دلبستگی به مقام عالمان عامل و تعلق خاطر به این خطه عالم­پرور، از بانیان، برگزارکنندگان و شرکت­کنندگان این همایش صمیمانه تشکر و سپاسگزاری نموده و از خداوند متعال مزید توفیق همگان را خواستارم.

  

سید عباس صالحی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

 

 

خبر تصویری